Záhradné sedačky – z čoho sú vyrobené?

Ak potrebujete pomôcť s výberom vonkajších sedačiek, tento článok je pre vás ako ušitý. Pri samotnom výbere záhradnej sedačky, by ste mali dbať na vlastnosti ako sú pohodlie, odolnosť, štýl a cena. Sedačky do záhrady pravidelne vystavené vonkajšiemu počasiu. A preto musia vydržať rôzne poveternostné vplyvy. Samozrejme, že terasový nábytok, ktorý by bol na 100 percent odolný, neexistuje. Avšak, nachádzajú sa tu isté vlastnosti v závislosti od materiálov vonkajšieho nábytku. Aký materiál je teda najvhodnejší pre výrobu záhradných sedačiek?


Drevo je stará klasika sedačiek

Drevo je asi najpoužívanejším materiálom pre výrobu nábytku. Ľudia ho používali už tisícročia. Vyznačuje sa akousi prirodzenou krásou, ktorá pôsobí esteticky. Vo všeobecnosti sa s ním ľahko pracuje a poskytuje pevný rám pre stoly, stoličky, lavice a iné zariadenie. Pokiaľ ide o vonkajšie použitie, tak nie všetky dreviny sú si rovné.

Mäkké alebo tvrdé drevo?

Mäkké dreviny sú napríklad tlakovo ošetrená borovica, céder a jedľa.
Tieto materiály sú lacné a široko používané hlavne na vnútorné vybavenie. Neznášajú dobre poveternostné vplyvy a potrebujú stálu ochranu pri používaní.

Tvrdé dreviny sú omnoho odolnejšie, keďže lepšie odolávajú poveternostným podmienkam. Pri správnom ošetrovaní môžu vydržať roky. Cenovo sú drahšie ako mäkké drevo. Ale dbajte aj na výber typu dreva, ich vlastnosti sa môžu líšiť.


Pre exteriér je najobľúbenejší hliník

Hliník patrí medzi najobľúbenejší kov pre vonkajší nábytok. Napriek svojej nízkej hmotnosti je pevný, odolný a dá sa ľahko spracovať do rôznych zložitých tvarov. Čo sa týka ceny, tak hliník je relatívne lacný, nenáročný na údržbu a nikdy nehrdzavie. Je sám o sebe vysoko odolný voči poveternostným vplyvom, avšak stále sa odporúča polyesterový práškový náter. Náter zvyšuje ochranu sedačiek pred poškodením a dodá im farbu. Práškové lakovanie lepšie priľne ku kovu a je oveľa odolnejšie voči vyblednutiu. Rovnako ako iné kovy, aj hliník sa zahrieva. Takže je najlepšie mať podsedáky, aby ste zostali v chlade a pohodlí. Buďte opatrní, kvalita sa medzi výrobcami líši. Uistite sa, že nakupujete od renomovanej značky.

Kov sa vyznačuje pevnosťou

Kov je zvyčajne najpevnejším a najodolnejším materiálom pre vonkajší záhradný nábytok. Vďaka svojej sile môžu byť kovové rámy tenšie a tvarované do zložitejších vzorov. To výrobcom poskytuje väčšiu flexibilitu štýlu. Kované železo je jedným z najodolnejších typov vonkajšieho nábytku s najdlhšou životnosťou, ktorý mnohokrát vydrží desaťročia.


Oceľovo silné sedačky sú tiež možnosť

Ide o robustnú kovovú zliatinu s extrémnou pevnosťou. To z nej robí skvelú materiálovú možnosť pre veľké vonkajšie jedálenské stoly, pohovky, sekcie a sedačky. Vysoká hustota ocele pomáha predchádzať tvorbe preliačin a iným poškodeniam pri častom používaní. Na dotyk je horúca, keď je vystavená letným horúčavám. Pričom znáša extrémne teploty lepšie ako väčšina kovov. Vďaka svojmu zloženiu je prakticky imúnna voči hrdzi a korózii. Pre zvýšenú odolnosť sa opäť odporúča práškový náter. Platí, že čím vyšší je obsah chrómu, tým je zliatina odolnejšia voči korózii. Podobne i prítomnosť molybdénu zabraňuje tvorbe hrdzi a znižuje hĺbku jamkovitosti povrchu.

Záhradné sedačky z plastu

Živica a plast, sú vo svete vonkajšieho nábytku čoraz viac rozšírenejšie. Nové hybridné zloženia im umožňujú nadobúdať tvary a veľkosti, ktoré boli predtým nedosiahnuteľné. Syntetika je zvyčajne ľahká, lacná a dá sa vytvarovať do akéhokoľvek štýlu dekorácie, ktorý si možno predstaviť. Pretože farba je súčasťou chemického make-upu, sú odolné voči vyblednutiu a nevyžadujú ďalšie farby ani tmely používané inými materiálmi. Ich čistenie a údržba je hračka.


Prírodné prútie

Prírodné prútie je vyrobené z rôznych organických zdrojov, ako je ratan, morská tráva, bambus, banánový list a dokonca aj vŕba. Prútie je na rastlinnej báze pevné a esteticky príjemné. Avšak, je náchylné na poškodenie daždivým počasím a vlhkosťou – zlá voľba materiálu pre záhradné sedačky. Existujú menej kvalitné syntetické prútia vyrobené z polyvinylchloridu (PVC), ktoré majú tendenciu časom krehnúť a praskať. Väčšina vonkajšieho prúteného terasového nábytku je postavená na hliníkovom ráme, čo zvyšuje hmotnosť, ktorú unesie.

Dúfame, že práve vďaka nášmu článku si môžete vybrať tie najlepšie záhradné sedačky podľa vašich predstáv.


O autorovi Admin

Píšem, lebo ma to baví ;)

Zobraziť všetky články od Admin →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *