Tapety – áno či nie?

Je dobre známe, že zariadenie sa začína od podlahy. Pri zariaďovaní z gruntu novej stavby, domu alebo bytu, je ideálne zvážiť v prvom rade výber podlahy. Hneď po tom, nasledujú steny a základné zariadenie, kde patria najväčšie dominantné kusy vami zvoleného nábytku. Už sa nám začína ukazovať štýl, ktorým sa celkové zariadenie príbytku bude uberať. Mnohí z vás sa zastavia práve pri riešení farby stien, pri výbere jednotlivých odtieňov, ktoré majú priestor presvetliť, osviežiť, prevzdušniť. Svetlé farby vám zaručia optické zväčšenie príbytku, no tí z vás, ktorí si trúfnu na tmavé odtiene stien alebo aspoň jednej steny v danej miestnosti, dosiahnu zaujímavý netypický výsledok, ktorý tiež stojí za to. Vnesie špecifickú atmosféru do vášho interiéru a zanechá v ňom stopu elegancie, osobitého čara a pôsobivosti.


Navyše, steny si môžete dotvoriť podľa vašich predstáv a želaní vhodnými tapetami. Tapety nájdete na trhu v rôznych rozmeroch, materiáloch, farbách, s rozmanitými vzormi a motívmi. Takže môžete doslova kúzliť a vytvárať netradičné zákutia, ktoré s vami rezonujú, dokážu vás správne naladiť, zharmonizovať alebo naštartovať. Sú pre vás akýmsi záchytným bodom, kde upierate pohľad, keď sa potrebuje ponoriť do seba, do vášho vnútra. Áno, aj takto pôsobia tapety, na ktorých sú vyobrazené krásne kvety, pestrofarebné rybky, malebné krajinky. Navodzujú pocit hlbokých nádychov a výdychov a vy sa zrazu cítite o niečo lepšie. Tak prečo si nedopriať záplavu tak pozitívnych pocitov a nedať tapetám vo vašom domove jasné áno. Docielite výnimočné efekty, ktoré by sa vám pri maľovaní stien nemuseli podariť.


Neverte tvrdeniam typu:

  • Obdobie tapiet je už dávno preč

Bytoví návrhári neustále vytvárajú nové a originálne tapety. Nenápadné, výrazné, presne také, aké potrebujete, ktoré sú navyše šetrné k životnému prostrediu.

  • Lepenie tapiet je náročný proces

Vôbec nie. Tapety sa ľahko lepia a to dokonca aj na nevyhladenú stenu. Čo sa týka časovej náročnosti, celý proces je rýchlejší ako pri samotnom maľovaní steny.

  • Nie sú vhodné do kuchyne a kúpeľne

Opäť mýtus. Vďaka ich ochrannému povrchu sú výbornou voľbou do týchto miestností, kde vytvoria úplne novú atmosféru, vdýchnu na dané miesto nový život, novú energiu. Ich čistenie je nenáročné. Z dizajnov, ktoré sa dnes predávajú si určite vyberiete. Kvety, more, príroda alebo kachličky, kov – budú vo vašej kuchyni alebo kúpeľni vyzerať obzvlášť dobre.


Vyberte si tapetu podľa vášho vkusu a v súlade s celkovým ladením vášho príbytku. V prípade, že by vás daný motív omrzel a rozhodli by ste sa ho vymeniť, tapetu jednoducho stiahnete a pritom sa vôbec nemusíte obávať poškodenia povrchu steny. Neváhajte si skrášliť steny vášho domova originálnymi tapetami, ktoré prinášajú ten správny šmrnc.


Druhy tapiet:

  • Vliesové tapety

Patria k tým najpredávanejším tapetám. Vyrobené sú z buničiny a textilných vlákien. Z praktického pohľadu predstavujú určitú izoláciu. Vyznačujú sa priepustnosťou vzduchu a pary. Lepidlo sa nenanáša na tapetu, ale valčekom alebo štetkou, ktorá tvorí potrebné príslušenstvo k danej tapete, priamo na stenu. Proces lepenia sa označuje ako nenáročný.

  • Vinylové tapety

Táto tapeta sa vyznačuje kvalitným povrchom, takže môže sa lepiť kdekoľvek vo vašom príbytku. Spôsob lepenia je odlišný ako pri vliesových tapetách. Lepidlo sa totiž nanáša na zadnú stenu tapety a následne sa prilepí na stenu.

  • Papierové tapety

Ďalšou skupinou v oblasti tapiet sú papierové tapety. Ich výhodou je nízka cena, aj keď v tomto prípade by sa dal naznačiť obmedzený výber farieb a vzorov.


Jedinečnou možnosťou sú fototapety a 3D tapety, ktoré vnesú do vášho domova nový oživujúci nádych a navyše pôsobia aj na optické zväčšenie priestoru. Dokonalé. Štýlové.


O autorovi Admin

Píšem, lebo ma to baví ;)

Zobraziť všetky články od Admin →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *