Malá kuchyňa nemusí byť problém

Nie každá domácnosť v našej krajine, panelákové byty nevynímajúc, zahŕňa priestrannú kuchyňu prepojenú s jedálenskou časťou, ako to poznáme z rodinných amerických filmov. Mnohé novostavby sú už naprojektované tak, aby sa tejto časti nášho domova, vyhradil dostatočný priestor. Kuchyňa predstavuje miesto na varenie, pečenie, prípravu pokrmov a pohodlné stolovanie za jedálenským stolom s našou rodinou a blízkymi. Ak sa vás vymoženosť veľkej kuchyne netýka, vedzte, že aj v kuchyni malých rozmerov sa viete zariadiť tak, aby ste tam mali všetko, čo potrebujete a aby ste nijako neboli ukrátení od štandardných funkcií tejto miestnosti.


Dostatok svetla, biela farba, svetlá farba, jemné odtiene priestor opticky zväčšujú, presvetľujú, prevzdušňujú. Vnášajú ľahkosť do daného prostredia a tým ho rozjasňujú a oživujú. Malá kuchyňa sa dá zariadiť efektívne a navyše je tak útulná, že vo finále prináša množstvo znamenitých špecifík a v danom smere určitých výhod. Všetko máte umiestnené blízko pri sebe, na dosah. Jedna vec je vizuálne zväčšenie priestoru a druhá zase funkčnosť. Ak využijete nápaditosť a inšpirácie, ktoré prinášajú dizajnéri, vykúzlite čarovný priestor, ktorý by ste nemenili za žiadny iný.

Dôraz sa kladie na využitie výšky miestnosti, police siahajúce ku stropu, vyklápacie časti nábytku, predĺženú pracovnú dosku, ktorú môžete využiť ako stolík a podobne. Nie je celkom na škodu, ak do vašej kuchyne umiestnite zopár výrazných prvkov, ktoré upútajú pozornosť a dodajú ten správny nádych. Môžu to byť nástenné dekorácie, obrazy alebo niečo podobné, čo vás dokáže správne naladiť a rozveseliť.

Niektoré spotrebiče môžete umiestniť na seba, čím opäť ušetríte miesto. Dôležité je aj usporiadanie kuchynských potrieb v zásuvkách, ktoré by malo byť, čo najviac zmysluplné, aby sme daný úložný priestor využili dostatočne a efektívne. Pomôckou sú aj rôzne háčiky pripevnené na stenách, kde sa môžu rozmiestniť ďalšie kuchynské predmety.

Nadšenci barového sedenia v kuchyni, môžu uprednostniť túto možnosť ako alternatívu ku klasickému jedálenskému stolu. Barové sedenie môže nadväzovať na kuchynskú pracovnú dosku a aj takýmto spôsobom sa dá ušetriť miesto. Čiastočným, ale účelovým riešením je aj použitie krytu na drez a na sporák, čím sa vám vytvorí väčšia pracovná plocha. Odporúča sa, ak vám to možnosti dovoľujú, nakupovať častejšie a nevytvárať si veľké zásoby potravín, ktoré by vám zaplnili nielen chladničku a potravinovú skrinku na to určenú, ale aj ostatný úložný priestor. Aj matné sklo na skrinkách vytvára dojem väčšej priestrannosti.

Určite sa dá vymyslieť ideálne riešenie aj pre váš konkrétny prípad a zariadiť kuchyňu účelovo a navyše aj štýlovo. Prijmite realitu, že vaša kuchyňa, aj keď má svoje prednosti, neoplýva ohromujúcimi rozmermi a v presvedčení, že všetko sa dá zvládnuť, spracovať a zútulniť, zapracovaním našej vlastnej tvorivosti, urobte maximum pre jej efektívne využitie.


O autorovi Admin

Píšem, lebo ma to baví ;)

Zobraziť všetky články od Admin →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *