Kuchynský ostrovček slúži spravidla na predelenie kuchynskej časti od jedálenskej alebo obývacej časti vo vašom byte. Predstavuje ideálne riešenie z praktických, funkčných dôvodov. V podstate je dôležité priestor, kde varíme a kde stolujeme, určitým spôsobom usporiadať a vytvoriť celkové zosúladené prostredie. Zaujímavým riešením je umiestnenie kuchynského ostrovčeka do stredu kuchyne, čím rozlíšime kuchynskú a jedálenskú časť. Kuchynský ostrovček je možné umiestniť a využiť v malej aj vo veľkej kuchyni.
Trendom súčasnej doby zostávajú otvorené kuchyne, ktoré sú prepojené s obývacou izbou a oddelenie týchto dvoch rozdielnych typov miestností, ktoré spĺňajú odlišné funkcie, kuchynským ostrovčekom je viac ako praktické a účelové. Takto sa pri varení môžete usadiť za kuchynský ostrovček a sledovať dianie v obývacej izbe, prípadne udržiavať komunikáciu s vašimi rodinným príslušníkmi, ktorí práve využívajú miestnosť na oddych a ležia kúsok od vás na gauči. Ak vám pri príprave pokrmov pomáhajú vaše deti alebo váš partner, či partnerka, je celkom fajn usadiť sa spoločne za kuchynský ostrovček, byť vo vzájomnej blízkosti, využiť čas na rozhovor a popri tom sledovať celý prebiehajúci proces varenia.
Kuchynské ostrovčeky sú k dodaniu v rôznych rozmeroch a tvaroch, vyznačujú sa rôznorodým usporiadaním skriniek a ich otváraním, ich súčasťou môže byť aj priestor prispôsobený na uskladnenie vína, ale dokonca aj drez, sporák alebo pracovná doska. Môžu byť prepojené s kuchynským stolom a obstaráte si ich aj s pohodlnými a výškovo prispôsobenými stoličkami. Výberom kuchynského ostrovčeka rozšírite úžitkový priestor a pracovnú plochu vo vašej kuchyni. Zásuvky sú prispôsobené na ukladanie hrncov a ostatného kuchynského riadu. Okrem úložného priestoru a ozvláštnenia kuchyne, je ďalšou výhodou tohto kusu nábytku aj vytvorenie pracovnej plochy alebo baru, kde si môžete dopriať raňajky, rannú alebo poobedňajšiu kávu a len tak rozjímať o živote a o všetkom, čo prináša.
Samotný kuchynský ostrovček vyžaduje okolo 15 m² plochy, poprípade aj menej, čo záleží od celkového pôdorysu a usporiadania kuchyne, kde ostrovček nemusí byť nevyhnutne samostatne stojacím kusom nábytku, ale môže byť aj voľným pokračovaním kuchynskej linky. Nevyhnutnosť jeho upevnenia závisí od jeho rozmerov a hmotnosti, v prípade, že sú jeho súčasťou elektrické spotrebiče, vyžaduje si stabilné pripojenie k podlahe. Ak je súčasťou kuchynského ostrovčeka varná doska, budete potrebovať digestor, ktorý umiestnite nad dosku. Odsávač pár býva vybavený postačujúcim osvetlením. Ak vám kuchynský ostrovček nahrádza barové sedenie, môžete využiť bodové alebo závesné svetlá, aby ste si zaručili dostatočné osvetlenie celej plochy. Výber materiálu a farieb je pomerne rozsiahly v rôznych odtieňoch a povrchových úpravách.
Ak ste v štádiu zariaďovania alebo prerábania kuchyne a využitie kuchynského ostrovčeka vás nesmierne láka, poďte do toho. Nechajte sa inšpirovať odborníkmi, trendmi a vašimi vysnívanými predstavami o ideálnom bývaní. Vytvorte si realitu, po akej túžite a aká vám vyhovuje.