Ako zariadiť malý priestor efektívne – obývacia izba

Ak patríte k tým, ktorých priestor je rozlohou obmedzený a vy ho potrebujete efektívne zariadiť, aby spĺňal svoj účel a mohli ste ho dostatočne využívať, postupujte pri výbere nábytku rozumne a uvážlivo s cieľom dosiahnutia požadovaného výsledku.

Vyhnite sa masívnemu a tmavému nábytku, ktorý zaberá veľa miesta a opticky priestor zmenšuje. Naopak, dajte prednosť svetlému nábytku a podlahe, ktorá je v podobnom odtieni ako nábytok, aby ste dosiahli opačný efekt a to optické zväčšenie zariaďovanej miestnosti. Je všeobecne známe, že svetlý nábytok a vôbec dostatočný prienik svetla do izby, vytvára dojem väčšieho priestoru. K celkovému potrebnému efektu prispeje v značnej miere použitie posuvných dverí. K ďalším typom pre zariadenie malého priestoru, bezodkladne patrí použitie zrkadiel, nábytku na nožičkách, ktoré vytvoria priestor medzi daným kusom nábytku a podlahou, skrinku so sklenenými dvierkami. Zo škály farieb sa uprednostňuje biela, sivá a pastelové farby.

Ak sa vás zariaďovanie bytu s malou rozlohou bezpodmienečne týka a vystihuje vašu momentálnu situáciu, nezúfajte a využite dobre mienené rady. Aj v takomto prípade viete vyčariť útulný a harmonický domov, kde sa budete cítiť príjemne a v bezpečí a to nielen vy, ale aj vaši blízki, rodina a priatelia.

Ako si poradiť so zariadením malej obývacej izby? Samotný spôsob týkajúci sa postupu zariaďovania, predstavuje určitú výzvu. Ak je vašou prioritou vyhnúť sa preplnenému priestoru, postupujte od umiestnenia najdôležitejších prvkov vo vašej obývačke, bez ktorých si túto miestnosť jednoducho neviete predstaviť. Vo všeobecnosti ide o pohodlnú sedačku, ktorá predstavuje určitý základ, následne televízor, medzi nimi sa zvyčajne nachádza konferenčný stolík. Priestor môžete vyplniť skrinkami a policami, ktoré vhodne a zmysluplne použijete so zámerom vytvorenia príjemnej atmosféry, pričom nezabúdajte na funkčnosť a praktickú stránku ukladacích priestorov. Na ukladanie vecí môžete využiť aj priestor pod stropom. Nápaditosti sa medze nekladú. Doporučuje sa voľba svetlých farieb, ktoré vizuálne zväčšia a rozjasnia priestor, dodajú mu pozitívny nádych a pozdvihnú energiu miestnosti do radosti a ľahkosti. Keďže vám to rozloha vašej obývacej izby nedovoľuje, nie je nevyhnutné klásť dôraz na dekorácie a drobné predmety, ktoré môžete uložiť do spomienkovej krabice. Aj takýmto spôsobom je možné vyriešiť otázku vášho zariaďovania. Predsa len, obývacej izbe prikladáme istú dôležitosť, trávime v nej dostatok času a je považovaná za spoločenskú miestnosť v našom dome alebo byte.

Vsaďte na jednoduchosť a účelovosť použitého nábytku a doplnkov a doprajte si aj v malom priestore pocit vzdušnosti, ľahkosti, neobmedzovania sa v pohybe a to bez potreby vykonania rekonštrukcie, alebo iných zásahov do pôvodného stavu vašej obývačky. A ešte jeden typ na záver. Aby vaša obývačka nepôsobila bledo a nevýrazne, zvoľte jeden výrazný prvok v sýtych farbách, čím vytvoríte originálny štýl a pôsobenie celej miestnosti.

Ako postupovať v prípade, že súčasťou obývacej miestnosti je váš pracovný kútik, kde potrebujete pracovať, tvoriť, rozmýšľať, sústrediť sa na prácu? Zaujímavou voľbou je pohyblivý stojan na počítač, ktorý by mal byť v čase používania umiestnený pod oknom. Za iných okolností ho viete presunúť do rohu izby, kde vám nebude prekážať.

Aj tu platí, menej je niekedy viac. Vyhnite sa preplneniu a nechajte sa unášať kúzlom malej obývacej miestnosti s jej nezameniteľným čarom.


O autorovi Admin

Píšem, lebo ma to baví ;)

Zobraziť všetky články od Admin →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *