Ako zariadiť izbu pre chlapca aj dievča

Ak detskú izbu u vás doma obývajú dve deti a to jeden chlapec a jedno dievča, potrebujete ju zariadiť neutrálne, aby vyhovovala obom vašim deťom a cítili sa tam príjemne a bezpečne. Ak sa daný priestor vyznačuje väčšou rozlohou, ideálne je vytvoriť dievčenský a chlapčenský kútik pre každé dieťa zvlášť s typickými prvkami a farbami, ktoré prináležia charakteru, osobnosti a záujmu vášho dieťaťa.

Detská izba spravidla predstavuje pre naše ratolesti celý svet, je to miesto, kde môžu tvoriť, hrať sa, radovať sa zo života a naplno prejavovať svoje pocity. Miesto, kde sú akceptované a prijímané také, aké sú. Pri zariaďovaní by sme mali myslieť na tieto skutočnosti a venovať vybaveniu a usporiadaniu nábytku v detskej izbe dostatočnú pozornosť s dôrazom na každý detail.


Nábytok do detskej izby je vytvorený dostatočne premyslene, je vhodný a prispôsobený na celé obdobie detstva, takže ho nie je potrebné meniť zakaždým, keď dieťa trochu povyrastie. Dôležité je myslieť na praktickú a funkčnú stránku zariadenia do detskej izby. Súčasťou detskej izby pre batoľatá býva multifunkčná postieľka a prebaľovací pult. Pre škôlkarov a školákov sú vhodné skrine, poličky, písacie stolíky so stoličkami v zodpovedajúcich rozmeroch. Čo sa týka samotnej zostavy nábytku, medzi dievčenským a chlapčenským nie sú značné rozdiely v zložení a usporiadaní jednotlivých kusov.

Farebné prevedenie si vyberte v neutrálnych farbách tak, aby obe deti boli spokojné a šťastné. Zariadená detská izba sa stane ich malým kráľovstvom do obdobia, kým sa z nich nestanú študenti. Potom budú platiť iné priority aj v priestoroch detskej izby. Dovtedy je dôležité, aby si užívali detstvo a rástli v prostredí, kde sa cítia dobre a kde sú jednoducho doma. V prostredí, kde sa vďaka spoločným aktivitám, hrám, príjemnej atmosfére, vytvárajú krásne spomienky na tak špecifické obdobie v našom živote ako je práve detstvo.


Takže poďme na osvedčený postup, ako zariadiť detskú izbu pre chlapca a dievča. Výborným riešením je rozdeliť detskú izbu na dve časti, kde jedna z nich bude určená pre dievča a druhá pre chlapca. Tomu je vhodné prispôsobiť farbu stien a tapiet, alebo vybrať neutrálnu farbu, ktorá bude vyhovovať obom deťom. Spiaci priestor je možné vyplniť poschodovou posteľou, čím si ušetríme priestor pre pracovnú časť. Výbornou možnosťou je nahradiť písacie stoly jednou pracovnou doskou, ktorú doplníme stoličkami v dievčenskej a chlapčenskej farbe. Jednotlivé predmety ako písacie potreby či iné pomôcky a doplnky môžu byť spoločné, iné zase umiestnené v oboch častiach pracovného stola. Takto sa pre obe deti vytvorí dostatočný osobný priestor, ktorý môže byť doplnený poličkami s ich vlastnými výtvormi, hračkami a podobne.

Napokon sa zameriame na doladenie hracieho priestoru, ktorý by mal umožňovať spoločnú hru a vytvárať priestor pre realizáciu záujmov oboch detí. Doplnený by mohol byť príjemným teplým kobercom v neutrálnej farbe alebo s motívom, ktorý je vhodný ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá.

Ak sa vaše deti vedia vyjadriť k tomu, čo sa im páči, čo by chceli, nechajte rozhodnutie na nich. Takýmto spôsobom sa môžu spolupodieľať pri výbere jednotlivých doplnkov a vytvoriť si detskú izbu, ktorá zodpovedá ich predstavám, fantázii a je s nimi v úplnom súlade.


O autorovi Admin

Píšem, lebo ma to baví ;)

Zobraziť všetky články od Admin →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *